manifesto | TR

„Bilmelisiniz ki hiçbir insan illegal değildir. Bunu söylemek kendi içinde çelişkilidir. İnsanlar güzel olabilirler ya da daha güzel. Haklı ya da haksız olabilirler. Fakat illegal? Bir insan nasıl illegal olabilir?“
(Elie Wiesel)

Göçmenler ve mülteciler Avrupa’da istenmemekte. Buraya yasal yoldan girmeleri, göç etmeleri mümkün olmadığından beri sınırı ancak illegal yollardan ve tehlikeli sayılacak şekilde geçmeleri mümkün. İkamet etmesine izin verilmediği, müsamaha gösterilmediği halde bulunduğu yerde kalan insan illegal oluyor. Giriş ve ikamet olanakları sistematik olarak azaltılıyor. Böylece gittikçe daha fazla sayıda insan illegal konuma düşürülüyor.

Sınırlar sadece toprakları ayırmaz, insanları ayırır. Sınırlar her yerde etkilidir; Sozialamt’ta olduğu gibi tren istasyonunda, şehir içinde olduğu gibi devlet kurumlarında. Sınırlar insanın kimlik sorulmasından endişe ettiği her yerdedir.

Haklarından mahrum edilmiş, güvencesiz ve illegal konumda yaşamak, sürekli ihbar edilme ve şantaj korkusuyla yaşamak demek, çünkü yakalanmanın sonucu, cezalandırılmak, tutuklanmak veya derhal sınırdışı edilmektir. Aynı zamanda devlet makamlarına karşı, iş verene, ev sahibine karşı, yahut hastalık, kazaSbela durumlarında güvencesiz ve haksız olmak demek. Sosyal ilişkilerden de çekinmek demek. Çocukların okula veya kreşe gidememesi, gençlerin öğretim görememesi demek. Sürekli tetikte olarak yaşamak demek.

Irkçılığa karşı mücadelede, göçmenleri illegalize edilmelerine karşı ve sırf hak sahibi olabilmeleri için mücadelelerinde hem politik hem de fiili olarak desteklemek gittikçe daha fazla önem kazanıyor.

Her insanın nerede ve nasıl yaşayacağına kendi karar verme hakkı vardır. İnsanların bütün sosyal ve siyasi ilgilerinin eşit olması ve insan haklarının kişiSkimlik sorulmadan tanınması talebi; göçün denetlenmesinin ve hakların sistematik olarak reddedilmesinin karşısındadır.

Bu yüzden çağrımız göçmenlerin giriş ve geçişlerinin desteklenmesinden yanadır. Çağrımız göçmenlere iş ve belge sağlanmasıdır. Çağrımız göçmenlere sağlık desteği, okul ve öğretim, konaklama ve temel yaşam malzemesi sağlanmasıdır.

Çünkü hiçbir insan illegal değildir.

Kassel 1997  |  documentaX

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s